Turnov

 

 

Turnov je město v okrese Semily. Nachází se na pomezí Ještědsko-kozákovského hřbetu a CHKO Český ráj. Městem protéká řeka Jizera, která dělí město na 2 části. Turnov se rozkládá na rozhraní dvou geologicko-geografických celků Českého masívu. Od severu jeho katastr vybíhá do Ještědsko-kozákovského hřebenu, jímž si řeka Jizera prodírá cestu od Železného Brodu a Malé Skály úzkým údolím, na jehož dně na pravém břehu leží části Loužek a Dolánky u Turnova. V Dolánkách ústí do Jizery zprava Vazovecký potok. Vazovecký potok odděluje od Jizery vyvýšenina s osadami Kobylka a Bukovina, strmě spadající k Jizeře. Les Na hranicích u Bukoviny je rezervací, kde je chráněna především přeslička obrovská.

Počátky města Turnova spadají do 13. století a jsou spojeny s předním českým rodem Markvarticů. Přemyslovci vybudovali v Mladé Boleslavi jedno ze svých center, odkud mohly šlechtické rody kolonizovat hospodářsky nadějné okolí. První zmínka o Turnovsku je z r. 1238, kdy král Václav I. vydal listinu, na níž je ověřující podpis Jaroslava z Hruštice, který 1262 působil jako hradní správce v Mladé Boleslavi. Život města byl ovlivňován jeho polohou na obchodní cestě do Žitavy a působením dominikánského klášter. Roku 1468 bylo město postiženo německým nájezdem svazu lužických měst. Rozmach města nastal na konci 16. st., kdy Albrecht Jan Smiřický získal od Šlika a Oty Jindřicha z Vartemberka zbývající části. V 2. polovině 19. st. se drobné a domácké dílny soustřeďují do průmyslových podniků. V 80. letech existuje řada firem zabývajících se broušením drahých kamenů. Ouhrabka). Výchovou mladých se zabývala od r. 1869 průmyslová škola, r. 1884 byla založena odborná škola pro broušení a rytí drakokamů, zlatnictví a klenotnictví. Dvě světové války se významně zapsaly do historie města. V obou bylo ztraceno mnoho životů místních občanů, jak na bojištích, tak v rámci holocaustu nebo odbojové činnosti. 28. října 1918 byla i v Turnově ustavena výkonná moc nového státu a druhý den vytvořena i Národní garda.

Mezi městské zajimavosti patří například původně pozdně gotická radnice z r. 1526, otický děkanský kostel sv. Mikuláše z poloviny 14. století, novogotický kostel P. Marie, muzeum Českého ráje, Nudvojovice, Hrubý Rohozec – zámek, Valdštejn – zříceniny hradu z konce 13. století. V Turnově je velký rozmach sportu.